Šéf vojenských zpravodajců Kovanda se doznal a byl propuštěn

Ostravský soud dnes propustil na svobodu šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu, protože se doznal k činům, z nichž je obviněn. ČTK to řekl mluvčí soudu Alexandr Dadam. Kovanda, který bude stíhán na svobodě, je obviněn ze neužití pravomoci úřední osoby kvůli podílu na nelegálním sledování, které si objednala nejbližší spolupracovnice premiéra Jana Nagyová.

"Obviněný se opakovaně ke svému vytýkanému jednání doznal. Sám státní zástupce navrhl jeho propuštění ze zadržení i s ohledem na tuto skutečnost," řekl novinářům Dadam.
 
Kovanda byl dnes jediným, koho soud v Ostravě při projednávání dvojice případů spojených s Nagyovou propustil. Do vazby naopak poslal jeho předchůdce ve funkci Ondreje Páleníka, vojenského zpravodajce Jana Pohůnka, Nagyovou a trojici osob obviněných z politické korupce.
 
Kovanda po osvobozujícím verdiktu odešel postranním vchodem ostravského soudu, aby se vyhnul novinářům. Podle svého advokáta Jiří Matznera se cítil "velmi šťastně". "Plyne to z jeho postoje a z jeho morálního kreditu. Myslím si, že to jsou ty hlavní důvody," vysvětlil svůj pohled na rozhodnutí soudu právník. Pro propuštění Kovandy se prý v zásadě vyslovil i státní zástupce.
 
Vyšetřovatelé viní Kovandu, Páleníka a Pohůnka z toho, že se na popud Nagyové podíleli na nelegálním sledování trojice osob, mezi nimiž byla manželka premiéra Petra Nečase (ODS) Radka a dva zaměstnanci úřadu vlády.
 
Právník Kovandy se dnes ještě před začátkem stání nechal slyšet, že jeho klient věřil, že při sledování jednal v zájmu ČR. Ministerský předseda v pátek vyslovil domněnku, že sledování mohlo být motivováno starostí o bezpečnost jeho rodiny. Dnes uvedl, že o sledování své ženy a dalších osob nevěděl a omluvil se za něj. Nikdy by prý nepřipustil zneužití tajných služeb k osobním či politickým účelům.
 
zdroj: ČTK