"Vím, že to byla naše bývalá pacientka," řekl dnes ČTK ředitel Psychiatrické nemocnice Opava Ivan Drábek. Podle něj nemocnice postupovala správně, když požádala o propuštění ženy z ústavní léčby. "Musíme takto postupovat, když důvody ústavní léčby pominou. Důvody pro umístění do detenčního ústavu jsme neshledali," uvedl.
Do léčebny ženu poslal Krajský soud v Ostravě. Trestní stíhání bylo v souvislosti s její psychickou poruchou zastaveno. "Krajský soud nařídil psychiatrickou léčbu ústavní formou," řekl dnes ČTK státní zástupce Vít Legerský, který případ tehdy dozoroval.
O propuštění psychicky nemocné mladé ženy rozhodoval Okresní soud v Opavě. Jeho mluvčí Tomáš Kamrádek ČTK řekl, že se tak stalo letos 19. února. "Po roce od nařízení ústavní léčby podala léčebna návrh na přeměnu ústavní léčby na ambulantní. Návrh podali z důvodu zlepšení zdravotního stavu. Ve spise je uvedeno, že pacientka si uvědomila, co způsobila, litovala toho a vytvořila si nadhled," uvedl Kamrádek.
Právě na základě těchto argumentů soud nakonec žádosti vyhověl a ústavní léčbu zrušil. Žena nemocnici opustila. Podle Kamrádka uvedla, že bude žít v Havířově u své matky, která na ni měla dohlížet. "Státní zástupce i obhájce pacientky se vzdali práva na odvolání," řekl.
Podle havířovského primátora Zdeňka Osmanczyka (ČSSD) jde o systémovou chybu. "Náš systém funguje tak, jak funguje. Prostě podceňujeme takovéto případy a nebýt toho, že se to podcenilo, tak k tomu nemuselo dojít. A není to jen tato oblast, prostě naše zákony v těchto věcech jsou moc benevolentní, což je na škodu věci," míní.
Primátor uvedl, že havířovská škola při útoku před dvěma lety nic nezanedbala. Přesto se ve školách začalo pracovat ještě na jejich přísnějším zabezpečení tak, aby vstupy do objektů škol byly pod větší kontrolou. "Ochrana je zabezpečená, ale jdeme ještě trošku dál, aby nedocházelo k takovým událostem," podotkl Osmanczyk. Je to například napojování škol na kamerové systémy. Přesto se shoduje s názorem, že stoprocentně takovému incidentu zabránit nelze.
V roce 2012 se tehdy čtyřiadvacetiletá mladá žena pokusila ze základní školy v Havířově odvést sedmiletou školačku. Všimla si toho vychovatelka, která zasáhla. Žena ji pobodala a pak se v jedné z místností s dívkou zavřela. Dítě držela jako rukojmí. Zpacifikovali ji přivolaní policisté. Vychovatelka Lenka Slavíková za své jednání byla několikrát oceněna. Dnešní událost ve Žďáru komentovat nechtěla. "Vím to jen z doslechu. Nezlobte se, nebudu se k tomu vyjadřovat," řekla ČTK.
zdroj: ČTK