Odborná literatura z druhé ruky jde na odbyt
Září rovná se škola, a i když už má řada z nás studijní léta dávno za sebou, stejně se nám s podzimem vrací vzpomínky na učení. Možná máte v polici pár učebnic z nostalgie, možná si odbornou literaturu přečtete rádi i dnes. Pokud uvažujete, že tituly ve své knihovně trochu protřídíte, můžete si příjemně přivydělat jejich prodejem. O jaké odborné knihy je největší zájem, zjišťoval největší knižní secondhand Knihobot.
Mezi odbornou literaturou vládne poslední roky seberozvoj. Boom odstartovala kniha Petra Ludwiga – Konec prokrastinace, která se v této oblasti stala doslova povinnou četbou. Úspěch sklízí i na Knihobotu – prodala se tu už více než 370krát. Kniha vyšla v nakladatelství Jan Melvil, v jehož portfoliu najdeme další velmi populární tituly jako třeba Myšlení rychlé a pomalé, Atomové návyky nebo knihu Kraď jako umělec, která je taktéž jednou z nejprodávanějších knih na Knihobotu vůbec.
„V září obecně roste poptávka po učebnicích a odborných knihách vzhledem k začátku nového školního roku. Ale čím dál větší zájem o tento typ publikací lze pozorovat celoročně, především právě u seberozvojové a motivační literatury,“ uvádí Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobotu, a dodává, „Oblíbené jsou také knihy a příručky o ručních pracích a řemeslech, například o keramice nebo krajkářství. Výhodou těchto knih je, že informace v nich nezastarávají. Velmi dobře se tak prodají i starší tituly, obzvlášť pokud obsahují předlohy nebo vzorníky.“
Dobrým příkladem může být Symetra – učebnice střihů a šití pro domácnost, školu i řemeslo z roku 1934, která se na Knihobotu prodala za 3000 Kč, anebo slovenská publikace Škola paličkovania od Víťazoslava Mišíka z roku 1988. Pokud vám tedy podobné tituly leží doma ladem, zvažte jejich prodej, můžete si totiž dobře přivydělat.
Na cenně nabývají i novější tituly, třeba Jak se dělá keramika (2004, Steve Mattison) se prodává na Knihobotu za 1800 Kč. Žádané jsou i některé tituly z nakladatelství Grada, které už se mimo antikvariáty dají sehnat pouze jako e-knihy, například Umělecké kovářství (Šimon Vondruška, Pavel Révay), Krajkářství (Alena Vondrušková) nebo Jablonecká bižuterie (Petr Nový).
O ceně rozhoduje malý náklad a nezastarávající informace
Právě malý náklad je jedním z rozhodujících faktorů, který určuje, jak se bude cena knihy vyvíjet. A protože odborná literatura na rozdíl od beletrie vychází v daleko skromnějších nákladech, některé tituly se stávají doslova horkým zbožím. Své o tom mohou vědět například studenti medicíny. Za více než tři tisíce korun se nabízí Myofunkční terapie od Anity Kittel od Grady z roku 1999, Základy klinické endodoncie od Luďka Peřinky nebo anatomie člověka od Sineľnikova.
„U odborné literatury se cena nových titulů pohybuje často v řádu tisíců, a právě kvůli menším nákladům a nedostupnosti v tomto cenovém rozmezí zůstávají nebo i dále rostou. Záleží samozřejmě také na jejich stavu,“ dodává Dominik Gazdoš.
Pozadu nezůstávají ani humanitní vědy. Tituly z třídílné série Kmeny se pohybují mezi 1-3 tisíci Kč. Nestárnoucím pokladem každé knihovny jsou i výtvarné monografie a encyklopedie z dějin umění. Dvousvazková encyklopedie Umění 20. století od Taschenu (Karl Ruhrberg) je v nabídce za 4,5 tisíce Kč, v podobné cenové relaci se pohybuje titul Dějiny filmu: Přehled světové kinematografie. Mezi finančně zajímavé publikace patří taky Nový slovník československých výtvarných umělců, Dějiny hudby od Jiřího Šafaříka nebo obsáhlé monografie Zahy Hadid či Jana Saudka.
Vlivem zdražování stoupla potřeba lidí hledat alternativní způsoby uložení peněz. Jak dobře spravovat své finance? O tom se můžete dočíst třeba v oblíbených titulech od Roberta Kiyosakiho. Vždy se také zapráší po průvodci Financial Times Jak vybírat podhodnocené akcie a vydělat na jejich růstu a stále aktuální je i titul Akciové trhy a investování. Oblíbené jsou i publikace věnující se jiným možnostem investování do komodit, realit (Realitní kuchařka) anebo kryptoměn a NFT (Bitcoin a ti druzí).
A pokud nemáte prostředky na velké investování, projděte svou knihovnu. Tipy na zajímavé kousky už znáte. Stačí projít police vystudovaného vysokoškoláka z rodiny, vyfotit hřbety knih a poslat fotku do Knihobotu. Odtud vám obratem napíšou, zda knihy přijímají, a pak už jen stačí čekat, až si knihu někdo koupí a vám dorazí výplata na účet.