Češi stále více sdílí nejen se sousedy či přáteli
Sdílení v posledních letech láká mnohem více lidí. Češi se mezi sebou dělí nejen o finance, bydlení, chaty a chalupy, auta, kola, ale také o věci spojené s údržbou domu, kutilstvím nebo volnočasovými aktivitami. Předmětem společného užívání jsou sekačky, tlakové myčky, šicí stroje, kvalitní fotoaparáty či hudební nástroje. Tlak na udržitelnost a peněženky Čechů a Češek pomáhá i službám zaměřeným na módu, oblečení či produkty určené dětem a maminkám.
Půjčování peněz a financování
„Půjčování peněz skrze specializované peer-to-peer platformy (P2P) je mezi lidmi stále žádanější. Přímým propojením zájemců o půjčku s těmi, kdo peníze chtějí půjčit, totiž šetří nemalé náklady. Tyto služby tak stále více nahrazují banky a svým uživatelům umožňují získat půjčku, a to levněji. Ti, co půjčují, si naopak přijdou na lepší úrok, než kdyby své peníze nechali ležet v bance,“ říká Karel Kotoun z Accenture ČR.
Sdílení auta čeká růst
Kola, skútry či automobily jsou již obecně známým příkladem sdílené ekonomiky. Jako finančně nákladný předmět denní potřeby je lidé využívají hodně a rádi. „Sdílená auta v současnosti využívá stále více Čechů. Jedná se většinou o mladé lidi mezi 20 a 30 lety, kteří si nejčastěji pochvalují svobodný životní styl bez nutnosti a komplikací automobil vlastnit a s tím spojené nízké náklady služby. Stále více lidí si také uvědomuje a dokáže si spočítat, že pokud najedou za rok méně než 10 000 km, rozhodně se jim nevyplatí pořizovat si vlastní vůz. To platí pro mladší uživatele, ale i pro rodiny, které takto například řeší potřebu druhého vozu,“ říká Milan Beutl, ředitel českého zastoupení Anytime.
Coliving a komunitní sdílení
Spolubydlení již není jen pro studenty. Fenomén Airbnb je již dostatečně známý a jeho popularita pomáhá prošlapávat cestu dalším podobným směrům. Na specializovaných portálech najdou studenti, ale i další lidé s mladým životním stylem možnosti, jak bydlet levněji a ve společnosti lidí, kteří žijí podobně.
Dalším fenoménem, který v poslední době roste, je komunitní sdílení. Skupina sousedů nebo kamarádů pořídí dražší věc, kterou pak využívají všichni na základě dohody. Nejčastěji se zde jedná o sdílení věcí jako je například sekačka, motorová pila, tlaková myčka, ale objevují se i méně časté věci specifické pro charakter konkrétní komunity, jako například hudební nástroje. Častěji se také objevují příklady, kdy dvě tři rodiny sdílí apartmán na horách či u moře nebo chatu, chalupy či mobilní domek v přírodě či jiné zajímavé lokalitě.
To potvrzuje i výrobce pomocníků pro dům, byt a zahradu. „V poslední době sledujeme dva trendy. Prvním je stále častější využívání zapůjčení produktů na den či víkend z našich půjčoven, druhým pak komunitní nákup, kdy si například tři sousedé zakoupí tlakovou myčku či čerpadlo a vzájemně je sdílejí,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.
Další příkladem je také Knihovna věcí - Library of things, kde si lze za malý poplatek komunitně půjčit věci do domácnosti, na sport, hry či kempování. Nabízí i hudební nástroje, fotoaparáty či šicí stroje.
Tlak na udržitelnost pomáhá také módě či potřebám pro maminky a děti
Trend v poslední době je také slow fashion. Nedávno v ČR vznik nový projekt Fashiontéka. Za zlomek prodejní ceny nabízí zapůjčení modelů od českých i zahraničních návrhářů, kteří šijí z kvalitních materiálů a hledí na udržitelnost. Lidé tak mají možnost vyzkoušet si nové trendy nebo styly bez nutnosti nákupu a sdílením takového oblečení prodloužit jeho životní cyklus. Oceňují tak zejména to, že šetříte jak svoje peníze, tak planetu.
Zajímavým projektem je také služba Ebuu, která se specializuje na věcí týkající se maminek a dětí. Poskytovanou garancí projektu je zpětný odkup do jednoho roku od prodeje v obchodě. Koncept funguje i jako výkupní místo pro jakékoliv jiné dětské oblečení, boty, knížky, těhotenskou módu a hračky, které jsou v dobrém stavu a nadále použitelné.