Ceny bydlení stagnují, majitelé starších bytů a domů přestali tlačit na cenu
Kvartální Monitor přímého trhu, který pravidelně mapuje ceny domů a bytů prodávaných nebo pronajímaných majiteli napřímo bez prostředníka, potvrdil trend zpomalení růstu cen nemovitostí. Ceny v krajích s vysokou poptávkou dosáhly svého stropu a v posledním kvartálu rostou velmi zvolna nebo stagnují. Majitelé tak před tlakem na cenu začínají dávat přednost rychlosti a bezproblémovosti prodeje. Naopak v krajích, kde zůstávaly ceny nemovitostí hluboko pod průměrem, se ceny i nadále zvedají.
Nejvíce nemovitostí se v posledním kvartálu prodalo tradičně v Praze, kde proběhlo 36 % ze všech transakcí. Ve Středočeském kraji to bylo 16 % a v Jihomoravském pak 8 %. Zatímco Praha vévodí tradičně v počtu prodaných bytů (929 za poslední kvartál), Středočeský kraj zase v počtu prodaných rodinných domů (226). Největším kvartálními skokanem v počtu prodaných nemovitostí je Zlínský kraj následovaný Královéhradeckým a Jihočeským krajem.
Asi nejsledovanější a největší pražský trh vykázal pokles průměrné ceny bytu o 1,5 %. Ještě na začátku roku přitom ceny bytů rostly desetiprocentním tempem. Pokles cen se nejvíce týká velkých bytů, pro které je nyní již problematické najít odpovídajícího kupce, a to především kvůli tomu, že velké množství bytů s dobrým poměrem dispozice, lokality a ceny bylo prodáno v předchozích měsících. Oproti tomu střední a malé byty i nadále mírně zdražují, růst jejich cen je však tak malý, že indikuje spíše budoucí stagnaci. V přepočtu na plochu tak zájemci zaplatí 85 176 korun za metr čtvereční, což je o pouhou tisícikorunu za metr čtvereční více než před třemi měsíci.
Oproti tomu se překvapivě znovu nastartoval růst cen pražských domů, které v minulém období spíše klesaly – jejich ceny nyní stoupají 6,5% tempem. Nejedná se však o dramatickou změnu a domy tak pravděpodobně reagují na obnovenou poptávku. Meziročně se jich totiž prodává o čtvrtinu více, a to zejména díky zvýšenému zájmu o starší nemovitosti na samém okraji metropole, které doposud nebyly v nabídce. Opět se zde projevuje trend takzvaných second-chance nemovitostí, jež nyní dokážou poprvé oslovit nové zájemce.
Růst zpomalily i ceny nemovitostí ve Středočeském kraji, který je stále více ovlivňován právě pražskou poptávkou. To dokazuje ostatně meziroční srovnání – lidé zde nakoupili za posledních 12 měsíců napřímo o 65 % nemovitostí více. Ceny zde kvartálně vzrostly 2,5% tempem v případě domů a 3,5% tempem v případě bytů. Za pomalým tempem stojí především různorodost středočeského realitního trhu a stále větší množství „levnějších“ nemovitostí, které se díky second-chance efektu dostanou do nabídky. Tedy především rodinných domů před rekonstrukcí mimo lokální centra.
V Brně a okolí rostla u bytů v kvartálním srovnání průměrná cena metru čtverečního 10% tempem, v případě rodinných domů pak klesala 5% tempem. Rodinné domy jsou přitom, jak vyplývá z počtů reakcí na jeden inzerát, v kraji výrazně žádanější než byty, platí ovšem, že brněnská poptávka se přelévá do stále větší vzdálenosti za hranice města Brna, kde jsou nemovitosti levnější.
„Jasně se ukázalo, že realitní trh má na těch nejexponovanějších trzích svůj vrchol za sebou. Neznamená to však, že by nyní ceny začaly klesat. Majitelé nebudou mít důvod zlevňovat, protože domy a byty, které se nepodaří prodat za požadovanou cenu, se dají v naprosté většině případů výhodně pronajmout,“ zmiňuje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. „Naopak výrazný růst můžeme čekat v krajích, které první vlna zdražování nezasáhla. Typickým adeptem může být byt v Ústeckém kraji, kde bude i nadále dostatek zájemců, umožňující další zdražování. Zároveň je však třeba připomenout, že ceny nemovitostí v těchto lokalitách jsou dlouhodobě nejnižší a mají tedy kam růst.“
Rychlost prodeje se opět zvýšila. Stále platí, že 99 % nemovitostí najde v přímém prodeji nového majitele do tří měsíců, nově však 15 % bytů a 12 % domů nalezne kupce do 14 dnů. A například v Praze do 14 dní najde kupce celých 24 % nabídnutých domů.
„Data poukazují také na jednu z největších výhod přímého prodeje, a tou je domluva mezi zájemcem a majitelem. Tím, že se prodej bez prostředníka stal na realitním trhu normou, se i tato oblast posouvá ke prospěchu obou stran a v mnoha případech je právě rychlost a bezproblémovost domluvy faktor, který je ze strany majitelů důležitější než tlak na nejvyšší cenu,“ zmiňuje Meyer.